Q&A: What was the price of mascara, any kind of candy, or any product from the 1930s?

March 10, 2013 | By

Question by lindsey: What was the price of mascara, any kind of candy, or any product from the 1930s?
I am doing a great depression project for a project and we have to tell about the great depression and we have to make a magazine and i need to know prices of things? it would be soo helpfull if any one knew any prices of anything. :]

Best answer:

Answer by fishineasy™
April 1930 fashion issue concentrated on advising the bride of all the latest fashionable styles from Paris and in particular the new silhouette and skirt length. The fashionable new length for the new thirties decade had dropped dramatically and was 4 inches below the knee. This issue also explained specific clothing items could be bought directly from that issue of Good Housekeeping. It also itemised the 1930 trousseau at a cost of $ 386.15. The fashionable 1930 trousseau included a satin wedding gown, a veil, a 3 piece going away suit and a suitcase of other items which amounted to more than 5 types of dresses, a full coat, jackets, lingerie and more sundry items.

Standard Grocery List For The Year 1930

Item Unit Cost Total Cost Average Weekly Salary
1 pound apples $ 0.11

2 pounds roast $ 0.41

3 pounds steak $ 0.48

1 pound bread $ 0.09

1 pound butter $ 0.46

3 pounds chicken $ 0.37

1 pound coffee $ 0.37

1 dozen eggs $ 0.52

2 half gallon milk $ 0.31

bushel of potatoes $ 0.38

1 pound rice $ 0.09

1 pound sugar $ 0.06

Total
$ 6.07

Cost of Food as a Percent of Weekly Income: 21.2%

.H. DeRoy and Co. advertised eyeglasses in white gold-filled frames for $ 7.50, including the examination, and you could pay 50 cents a week. Dr. Finkelstein, who advertised “lady attendants,” would pull your teeth for 50 cents each and make false teeth for $ 10 a plate.
Glosser Bros. Store sold girls' wash dresses for as low as 46 cents, men's dress shirts for 45 cents, children's school shoes for 79 cents, full-fashion silk hose for 59 cents and “very nice” toilet paper for 4 cents a roll.
Penn Furniture offered three rooms of furniture for $ 235. The Geis Store offered a 4-piece bedroom suite for $ 76.50 and threw in a free room-size rug. At Gately & Fitzgerald Furniture Co., you could get a new coal or gas range for $ 59.50, 5-piece breakfast sets for $ 29.75 and complete 5 piece curtains for 55 cents.
By 1936, food was still cheap compared to today's prices. American Stores sold coffee for 17 cents a pound, 6 pounds of bananas or a dozen oranges for a quarter, 25 pounds of sugar for $ 1.23, 24 pounds of flour for 90 cents and chuck roasts for 12 cents. Glosser's market had hams for 25 cents a pound, sausage for 20 cents, sirloin or porterhouse steak for 25 cents and pigs' feet for a dime.
At Better Tires Sales Co., new tires sold for as low as $ 3.95. Whiskey at the State Stores was $ 1.25 to $ 1.50 a full quart, and at Burkes Auto Store a new radiator for your Model A Ford set you back $ 5.95.
Levy's sporting goods sold baseball gloves for 95 cents to $ 3.95, and bats for a buck, a dozen for $ 10. DeRoy's advertised blue-white diamond engagement rings for $ 25, with a free 18-carat gold wedding band thrown in, or solid gold birthstone rings for $ 3.95.
Dr. Finkelstein was still charging 50 cents to pull a tooth, but dentures were up to $ 14.50 and $ 22.50 a plate. Woolfe & Reynolds had men's suits for $ 25 and shoes for $ 3.95 to $ 9.
Penn Traffic Co. threw in a 32-piece dinner set with a gas range for $ 79.50, and offered an electric washing machine for $ 49.50, or a 10-piece dining room set for $ 159.
By 1939, Economy Stores were selling 10 cans of milk for 55 cents, coffee for 17 cents, sweet potatoes for 5 cents a pound, two heads of lettuce for 15 cents and cheese for 19 cents. Glosser's market advertised 2 loaves of bread for 9 cents, 2 pounds of butter for 52 cents, 2 packs of cigarettes for 27 cents, 25 pounds of sugar for $ 1.13 and sliced bacon for 25 to 37 cents a pound.
A 10-diamond pair of bridal rings cost $ 29.75 at Rothstein's and men's Florsheim shoes were $ 7.85 at Peerless Shoe Store on Main Street. Penn Traffic had men's spring topcoats for $ 12.85 and ladies dresses for 95 cents for house dresses, $ 2.85 for more dressy attire - or a muskrat fur coat for $ 85.
Canadian Fur Co. had fur coats as low as $ 55.

nfd♥

Add your own answer in the comments!

I am Dr. Jeffrey Geiger. You killed my father. Prepare to die.
bride 09 t shirts

Image by mrdestructicity
This is a companion to shirt #9 - which is to say, this is the totally awesome Princess Bride shirt Dorothy wore to our first date back in May. So it's got a lot of sentimental value to me.

Filed in: Weddings | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments (2)

  1. Greeneyed

    Shoulder of Ohio Spring lamb 17 cents per pound Ohio 1932

    Sliced Baked Ham 39 cents per pound Ohio 1932

    Dozen Eggs 18 Cents Ohio 1932

    Coconut Macaroons 27 cents per pound Ohio 1932

    Bananas 19 cents for 4 Pounds Ohio 1932

    Peanut Butter 23 cents QT Ohio 1932

    Bran Flakes 10 cents Maryland 1939

    Jumbo Sliced Loaf of Bread 5 cents Maryland 1939

    Spinach 5 cents a pound Maryland 1939

    Clifton Toilet Tissue 9 cents for 2 rolls Ohio 1932

    Camay Soap 6 cents bar Ohio 1932

    Cod Liver Oil 44 cents pint Wisconsin 1933

    Tooth paste 27 cents Wisconsin 1933

    Lux Laundry Soap 22 cents Indiana 1935

    Suntan Oil 25 cents Pennsylvania 1938

    Talcum Powder 13 cents Maryland 1939

    Noxzema Medicated Cream for Pimples 49 cents Texas 1935

    Applesauce 20 cents for 3 cans New Jersey

    Bacon, 38 cents per pound New Jersey

    Bread, white, 8 cents per loaf New Jersey

    Ham, 27 cents can New Jersey

    Ketchup, 9 cents New Jersey

    Lettuce, iceberg, 7 cents head New Jersey

    Potatoes, 18 cents for 10 pounds New Jersey

    Sugar, 49 cents for 10 pounds New Jersey

    Soap, Lifebuoy, 17 cents for 3 bars New Jersey

    Sugar $ 1.25 per 25LB Sack Ohio 1932

    Pork and Beans 5 cents can Ohio 1932

    Oranges 14 for 25 cents Ohio 1932

    Chuck Roast 15 cents per pound Ohio 1932

    White Potatoes 19 cents for 10LBs Ohio 1932

    Heinz Beans 13 cents for 25oz can Ohio 1932

    Spring Chickens 20 cents per pound Ohio 1932

    Wieners 8 cents per pound Ohio 1932

    Best Steak 22 cents per pound Ohio 1935

    Pure lard 15 cents per pound Wisconsin 1935

    Hot Cross Buns 16 Cents per dozen Texas 1939

    Campbells Tomato Soup 4 cans for 25 cents Indiana 1937

    Oranges 2 dozen 25 cents Indiana 1937

    Kellogs Corn Flakes 3 Pkgs 25 cents Indiana 1937

    Mixed Nuts 19 Cents per pound Indiana 1937

    Pork Loin Roast 15 cents per pound Indiana 1937

    Channel Cat Fish 28 cents per pound Missouri 1938

    Fresh Peas 4 cents per pound Maryland 1939

    Cabbage 3 cents per pound Maryland 1939

    Sharp Wisconsin Cheese 23 cents per pound Maryland 1939

    clothes

    Mens Shirt $ 2.50 Ohio 1932

    Ladies Wool Flannel Robes $ 3.95 Nebraska 1934

    Ladies Winter Coats $ 16.00 Indiana 1937

    Mens Quality Overcoats $ 15.00 Indiana 1937

    Ladies Oxfords Shoes $ 2.44 Indiana 1937

    Mens Slacks $ 3.98 Indiana 1937

    Womens silk hose 49 cents Ohio 1933

    Boys overcoat wool 8.69-11.98/each From $ New Jersey

    Boys pants and breeches, corderoy From $ 1.98 New Jersey

    Boys school suit, From $ 7.94 New Jersey

    Girls hose (tights), woolen, From $ 25 cents per pair New Jersey

    Men s shirt, Arrow, From $ 1.45 New Jersey

    Men s sport coat, /each From $ 19.98 New Jersey

    Women s dress shoes, From $ 3.45 New Jersey

    Women s suit, 2 pieces, From $ 6.98 New Jersey

    Mens Sox 10 cents ohio 1933

    Ladies Sandals 98 cents Maryland 1939
    Boys and Girls Underwear 49 cents Maryland 1935

    Mens 2 Piece Suit Double breasted $ 19.75 New York 1935

    Howard Deluxe Quality silk lined hat $ 2.85 New York 1935

    Sheeplined Moccasins 79 cents Ohio 1935

    Fancy Broadcloth Pajamas $ 1.89 Indiana 1937

    Mens Lined Gloves 98 cents ohio 1935

  2. ~buttercakes~

    Again, my Mom was raised in the ’30′s and heres some things she can recall..=)
    tootsie pops = 1 cent,sometimes 2 for 1 cent
    movie tickets = 10 cents…popcorn tub was 1 cent
    donuts = 6 cents a dozen
    flour = 4lb bag,10 cents
    sugar = 5 cents a pound